Студентски календар

Септември 2021
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

30.09.2021 Крај на академската 2020/2021 година


Октомври 2021
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

11.10.2021 Национален празник – неработен ден

23.10.2021 Национален празник – неработен ден (Ден на македонската револуционерна борба)

01.10.2021 Почеток на академска 2020/21 година / Почеток на зимски семестарНоември 2021
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

22.11.2021 - 27.11.2021 Колоквиумска недела

01.11.2021 Празнкот на сите светци - (неработен ден само за верниците од католичка вероисповед)

22.11.2021 Ден на албанската азбука - (неработен ден само за припадниците на албанската заедница)


Декември 2021
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

08.12.2021 Национален празник (неработен ден) (Св. Климент Охридски – Патронен ден на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола)

25.12.2021 Првиот ден на Божиќ - (неработен ден само за верниците од католичка вероисповед)

21.12.2021 Ден на наставата на турски јазик - (неработен ден само за припадниците на турската заедница)Јануари 2022
MoTuWeThFrSaSu
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

01.01.2022 Празник – неработен ден (Нова година)

06.01.2022 Празник – неработен ден само за припаднниците од православна вероисповед (Бадник, ден пред Божиk)

07.01.2022 Национален празник - неработен ден (Првиот ден на Божиќ)

24.01.2022 - 12.02.2022 Испитна сесија

11.01.2022 - 15.01.2022 Колоквиумска недела

19.01.2022 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) - Богојавление

27.01.2022 Свети Сава - (неработен ден само за припадниците на српската заедница)


Февруари 2022
MoTuWeThFrSaSu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

15.02.2022 Почеток на летниот семестарМарт 2022
MoTuWeThFrSaSu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Април 2022
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

04.04.2022 - 09.04.2022 Колоквиумска недела

22.04.2022 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Велики Петок, пред Велигден)

25.04.2022 Национален празник (неработен ден) (Вториот ден на Велигден)

08.04.2022 Меѓународен ден на Ромите - (неработен ден само за припадниците на ромската заедница)

18.04.2022 Втор ден на Велигден - (неработен ден само за верниците од католичка вероисповед)Мај 2022
MoTuWeThFrSaSu
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

02.05.2022 Национален празник (неработен ден) (Ден на трудот)

23.05.2022 - 31.05.2022 Колоквиумска недела

24.05.2022 Национален празник (неработен ден) (Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј)

23.05.2022 Национален ден на Власите - (неработен ден само за припадниците на влашката заедница)


Јуни 2022
MoTuWeThFrSaSu
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

10.06.2022 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Духовден, петок пред Духовден)

01.06.2022 - 16.06.2022 Испитна сесијаЈули 2022
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

09.07.2022 Курбан Бајрам, прв ден - (неработен ден само за верниците од муслиманска вероисповед)


Август 2022
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

02.08.2022 Национален празник (неработен ден) (Илинден)

28.08.2022 Празник (неработен ден само за верниците од православна вероисповед) (Успение на Пресвета Богородица)Септември 2022
MoTuWeThFrSaSu
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

08.09.2022 Национален празник (неработен ден) (Ден на независноста)

12.09.2022 - 30.09.2022 Испитна сесија

16.09.2022 Прв ден Јом Кипур - (неработен ден само за припадниците на еврејската заедница)

28.09.2022 Меѓународен ден на Бошњаците - (неработен ден само за припадниците на бошњачката заедница)*Термините за организирање на колоквиумските недели во рамките на семестрите, како и термините за организирање на испитните рокови, во Студентскиот календар, се индикативни. Истите, како официјални термини, самостојно се дефинираат од единиците на Универзитетот.
Scroll to Top